Sosyal Hizmetlerimiz

İMECE Kart

İmece Kart

Süleymanpaşa Belediyesi tarafından İMECE Kart ile her ay 258 ihtiyaç sahibi vatandaşa yapılan yardımla hem ihtiyaç sahibi vatandaşlar market alışverişlerini yapıyor hem de Süleymanpaşa esnafı kazanıyor.

Anlaşmalı yerel işyerleri sayısının her geçen gün arttırıldığı uygulamada ihtiyaç sahibi vatandaşların da sayısının arttırılması için incelemelerimiz devam ediyor.

Sistem Nasıl İşliyor?

Tapu kayıtları, vergi kayıtları ve Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü kayıtlarının incelenerek oluşturulan 258 ihtiyaç sahibi vatandaşa kendi adına özel dağıtılan İMECE Kart’a her ay 100 TL değerinde alışveriş ödemesi yapılıyor.

İMECE Kart sahibi vatandaşlar Süleymanpaşa ilçesi sınırlarındaki anlaşmalı yerel marketlere giderek İMECE Kart’a yüklenen 100 TL karşılığında alışverişini gerçekleştiriyor.

İMECE Kart ile sadece alışveriş yapılabilirken yapılan ödeme nakde çevrilemiyor. Ayrıca İMECE Kart ile yapılan alışverişlerde alkol ve sigara alımı yapılamıyor.

İMECE Kart ile;

2015 Yılında 309.600,00 TL,

2016 Yılında 232.200,00 TL,

2017 Yılında 304.800,00 TL ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın kartlarına yüklen ve bu yüklenen tutarlar yerel esnaflarımızın işyerlerinde kullanılmıştır.

Dost Eli Aşevi

Dost Eli Aşevi

Belediyemiz tarafından yapılan araştırmalar sonucunda evinde sıcak yemek yapamayacak durumda olan hasta, yaşlı, engelli, kimsesiz ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza sıcak yemek ulaştırma amacıyla Dost Eli Aşevi’nde hazırlanan 4 çeşit yemek her gün güler yüzlü personelimiz ile vatandaşlarımıza sunuluyor.

Günlük 800 kişiye hizmet veren Süleymanpaşa Belediyesi Dost Eli Aşevi her gün ortalama 200 aileye sıcak yemeklerini kapısına kadar teslim ediyor.

2015 Yılında 61.820,

2016 Yılında 79.200,

2017 Yılında 158.000 porsiyon sıcak yemek dağıtımı yapılmıştır.

Dost Eli Giyim Mağazası

Dost Eli Giyim Mağazası

Süleymanpaşa Belediyesi Dost Eli Giyim Mağazasında vatandaşlarımız tarafından bağışlanan kullanılabilir kıyafetler yıkanıp ütülenerek ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırılıyor.

Tüm dar gelirli vatandaşların yararlanabileceği Süleymanpaşa Belediyesi Dost Eli Giyim Mağazası, Eski Cami Ortacami Mahallesi Soğukkuyu Mevkisi Soysal Sokak No 11’de saat 08.00 – 17.00 arası Süleymanpaşalılara hizmet veriyor.

Dosteli Giyim mağazamızda;

2015 Yılında 2.050,

2016 Yılında 2.183,

2017 Yılında 4.100 vatandaşımıza hizmet verilmiştir.

Evde Bakım Hizmeti

Evde Bakım Hizmeti

“Yeter ki senin yüzün gülsün” adı altında engelli, yaşlı ve toplumsal alanda yalnız kalmış bireylere yönelik başlatılan evde bakım hizmeti, vatandaşların ihtiyaçlarının giderilmesi ve karşılanması amacıyla kurulan iki ekip ile yaklaşık 190 ihtiyaç sahibine hizmet veriyor.

Ücretsiz olarak gerçekleştirilen proje kapsamında muhtarlar tarafından yapılan araştırmaların sonucunda tespit edilen bakıma muhtaç kişilerin kapısı çalınırken; kişisel bakımını sağlayamayan bireylerin kişisel bakımlarının sağlanması, hastaların yaşadıkları ortamların sağlık koşullarına uygun hale getirilmesi, ömrünü tamamlamış eşyaların yenileriyle değişimi, evin bakımı, çamaşır ve bulaşık yıkanması ile Süleymanpaşa Belediyesi Dost Eli Aşevi’nden her gün yemek tahsisi yapılarak kimsesi olmayan Süleymanpaşalıların yanında olunuyor.

2015 Yılında 72,

2016 Yılında 72,

2017 Yılında 190 kişiye sürekli olarak evde bakım hizmeti verilmiştir.

Hoşgeldin Bebek

Hoş Geldin Bebek

Her gün alınan listeler kapsamında Süleymanpaşa ilçesinde doğum servisi bulunan Tekirdağ Devlet Hastanesi, Namık Kemal Üniversitesi Araştırma Hastanesi, Tekirdağ Yaşam Hastanesi ve Tekirdağ Star Medica Hastaneleri ziyaret edilirken güler yüzlü Süleymanpaşa Belediyesi personeli tarafından bebek sahibi olma mutluluğu yaşayan ailelere içeriğinde battaniye, bebek bezi, ıslak mendil, pişik kremi, zıbın, önlük ve Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat tarafından kaleme alınmış mektup bulunan “Hoş Geldin Bebek” paketi hediye ediliyor.

Bebek paketi alamayan yeni doğum yapmış aileler nüfus kağıtları ile birlikte Soğukkuyu Mevkisinde bulunan Süleymanpaşa Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğünden bebek paketlerini istediği zaman alabilirler.

2015 yılında 2.486,

2016 yılında 2.386,

2017 yılında 4.500 adet Hoş geldin Bebek Paketi dağıtımı yapılmıştır.

Hamile Gıda Takviyesi

Hamile Gıda Takviyesi Paketi

Sağlıklı nesillerin sağlıklı hamilelik döneminden itibaren başlayacağı düşüncesiyle hareket eden Süleymanpaşa Belediyesi, ilçe sınırları içerisinde yaşayan anne adaylarına Tekirdağ Tabip Odası ile koordineli planlanan uygulama ile diyetisyenlerin de görüşünü alarak gıda takviye paketi veriyor.

Süleymanpaşa Belediyesi Aşevinde hazırlanan gıda takviye paketiyle her ay ihtiyaç sahibi yaklaşık iki yüz elli anne adayına gıda yardımı yapılıyor. Yapılan gıda yardım paketi içerisinde; pirinç, kırmızı mercimek, nohut, pilavlık bulgur, un, siyah zeytin, kuru fasulye, makarna ve UHT Süt bulunuyor.

Süleymanpaşa Belediyesi’nin bu projesi sayesinde Süleymanpaşa’nın gelecek nesilleri henüz anne karnında sağlıklı besleniyor.

2015 yılında 1.900

2016 yılında 1.900

2017 yılında 1.900 adet Hamile Gıda Paketi dağıtılmıştır.

İkram Çeşmesi

Dost Eli Aşevi

Kış aylarında sabah 6.30 – 10.00 saatleri arasında sıcak çorba ikramı ile vatandaşların içini ısıtan ikram çeşmeleri; yaz aylarında ise gün boyu soğuk su ikramı ile içini ferahlatan bir yudum su oluyor.

Köprübaşı, Cengiz Topel Meydanı ve Otogar karşısında hizmet veren İkram Çeşmeleri’nden her gün farklı bir çorba, işlerine ya da okullarına gitmek için erken saatlerde evlerinden çıkan Süleymanpaşalılara ücretsiz olarak ikram ediliyor.

2015 yılında 33.000 porsiyon çorba, 70.000 bardak su

2016 yılında 42.000 porsiyon çorba, 72.000 bardak su

2017 yılında 60.000 porsiyon çorba, 50.000 bardak su ikram edilmiştir.

Taziye Pilavı ve Ziyaretleri

Taziye Pilavı

2015 yılının sonlarında başlayan hizmette Süleymanpaşa Belediyesi ekipleri Süleymanpaşa’da yaşayan vatandaşlarımızın zor gününde de yanında oluyor.

Her matem evine ulaşan ekipler vatandaşlara zor günlerinde 50 kişilik tavuklu pilav ve ayran ikram ederek yanlarında oluyor.

2015 yılında 242

2016 yılında 483

2017 yılında 650 vatandaşımıza tavuklu pilav ve ayran ikram edilmiştir.

Olgun Kart

Olgun Kart

Süleymanpaşa Belediyesi’nin kendi şirketi Mutlukent A. Ş. tarafından işlettiği çay bahçelerinde Olgun Kart sahibi 65 yaş üstü Süleymanpaşalılar ilk çaylarını ücretsiz içecek.

Belediyemizin Mutlukent Çay Bahçeleri’nde ücretsiz olarak çay ikramı hizmeti sağladığı Olgun Kart’a, Yeni Çarşı Sokak’ta bulunan Süleymanpaşa Belediyesi Çarşı Ek Hizmet Binası’na gelerek başvurabilirsiniz.

Kimsesizler Oteli

Kimsesizler Oteli

Süleymanpaşa Belediyesi ile Tekirdağ Emniyet Müdürlüğü işbirliğinde sokaklarda yaşayan evsiz vatandaşlar Süleymanpaşa Belediyesi ekipleri tarafından soğuktan donma riskine karşı toplanarak kışı geçirecekleri otellere yerleştiriliyor. Süleymanpaşa Belediyesi Kimsesizler Oteli olarak adlandırılan otellerde kış boyunca konaklayan evsiz vatandaşlar kışı sıcak bir yuvada geçirmenin mutluluğunu Süleymanpaşa Belediyesi ile yaşıyor.

2015 yılında 371,

2016 yılında 287,

2017 yılında 852 adet konaklama gerçekleştirilmiştir.

Engelsiz Taksi

Engelsiz Taksi

Süleymanpaşa Belediyesinin "Engelsiz bir Süleymanpaşa" sloganı ile çıktığı yolda engelli vatandaşlarımızın istedikleri yere ücretsiz olarak gitmelerini sağlayan araçlar için 0850 450 59 59 nolu Süleymanpaşa Belediyesi Çağrı Merkezi’nden talepler kabul ediliyor.

Talebin ardından engelli vatandaşımız ile iletişime geçen Süleymanpaşa Belediyesi SEKOMER birimi görevlileri engelli vatandaşlarımızı istedikleri yerden istedikleri yere ulaştırıyor.

2017 yılında engelsiz taksilerimiz ile yaklaşık olarak 4.500 kez hizmet verilmiştir.

Ramazan Buluşmaları - Sevgi Sofraları

Ramazan Buluşmaları - Sevgi Sofraları

Ramazan ayında Süleymanpaşa Belediyesi her gün farklı bir mahallede kurulan sevgi sofraları ile Süleymanpaşalıların birlik ve beraberlik içinde oruçlarını açmasına vesile oluyoruz.

Süleymanpaşa Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü tarafından hazırlanan iftar yemekleri Dosteli – Aşevinde yapılıp servisi ve paketlenmesi dahil tüm hizmetler belediyemizin imkanlarıyla gerçekleştirilmektedir.

2015 Yılı Ramazan ayında 27.950

2016 Yılı Ramazan ayında 26.950

2017 Yılı Ramazan ayında 30.350 kişilik iftar yemeği düzenlenmiştir.

Asker Uğurlama Çantası

Asker Çantası

Belediyemiz ilçe sınırları içinde yaşayan sülüslerini alan gençlerimize askerlikte ihtiyaçları olacak malzemelerden oluşan çanta hediye etmeye devam ediyoruz.

2016 Yılında 100,

2017 Yılında 150 adet çanta askere gidecek gençlerimize dağıtılmıştır.

Dosteli / Konukevi

Dosteli konukevi

Süleymanpaşa ilçemizde sokakta yaşamak zorunda kalan vatandaşlarımızın barınma sorununu kalıcı olarak çözmek amacıyla belediyemiz tarafından Ocak ayında hayata geçirilen Dosteli / Konukevimizde Mayıs ayı itibariyle yaklaşık 600 adet konaklama gerçekleştirilmiştir.

Etkinliklerimizden haberdar olmak ister misiniz?
Süleymanpaşa Belediyesi
Ortacami Mah. Hükümet Cad. No:14
Süleymanpaşa / TEKİRDAĞ
0 (282) 259 59 59
ozelkalem@suleymanpasa.bel.tr
SÜLEYMANPAŞA BELEDİYESİ © Copyright 2020