Namık Kemal Evi Müzesi


 

        Tekirdağ, 1. dönem Tanzimat edebiyatının ünlü isimlerinden vatan şairimiz Namık Kemal'le özdeşleşmiş bir yerdir. Ailece İstanbullu olan Namık Kemal 1840 yılında Tekirdağ'da doğmuştur. Doğduğu evin yakın çevresinde eski Tekirdağ evleri örnek alınarak, onun hatırasına yaşatmak amacıyla Tekirdağ Milli Eğitim Vakfı, İl Özel İdare, Tekirdağ Belediyesi, Namık Kemal Derneği ve çeşitli kuruluşların ortak katılımıyla bir müze ev yaptırılmıştır. Bu hatıra evi 1994 yılında halkın ziyaretine açılmıştır.


Tekirdağ Namık Kemal Evi; 19. Yüzyıl Osmanlı evlerinin mimarisine uygun olarak yapılan bu ev geniş bir bahçe içerisindedir. Evin bodrum katı sergi salonu olarak düzenlenmiştir. Mermerle döşenmiş zemin kat ise Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve Namık Kemal'in portreleri, teşhir dolabı, Namık Kemal'in mezarının ve II. French Rakoczi'nin yağlı boya tablolarıyla süslenmiştir. Ayrıca oldukça geniş tutulan evin bahçesinde seyirlik alan ve açık hava sahnesi yer almaktadır.

Ahşap yapılı ve 6 odası bulunan evin sofasındaki panolarda da Namık Kemal'in ailesine ait fotoğraflar, belgeler, basında çıkan haberler ve eski Tekirdağ resimlerine de yer verilmiştir. Hatıra evi; Tekirdağ mutfağı, başodası ve yatak odasını tanıtan etnografik eşyalarla süslenmiş, ayrıca Namık Kemal ve onun hakkında yazılmış eserler evde teşhir edilmektedir.

 

'Çıplaktım

Vatan sayesinde giyindim.'

 

Vatan Şairi Namık KEMAL'in Vatan Yahut Silistre adlı eserinden.

Süleymanpaşa Belediyesi
Ortacami Mah. Hükümet Cad. No:14
Süleymanpaşa / TEKİRDAĞ
0 (282) 259 59 59
ozelkalem@suleymanpasa.bel.tr
T.C. SÜLEYMANPAŞA BELEDİYESİ © Copyright 2024