Başkan'ın Mesajı

Cüneyt YÜKSEL

Şehrimiz için yola çıkarken “Süleymanpaşa Yükseliyor” diyerek ilk adımımızı attık. Bu söz altı boş bir slogan değildi. Göreve geldiğimiz günden bugüne gece gündüz demeden, şehrimiz insanımız için çalışıyoruz. Bizim bu şehir için, hemşerilerimiz için büyük hayallerimiz var. Derdimiz günü kurtarmak değil. Geleceğe odaklanmak zorundayız, Süleymanpaşa’yı yükseltmek zorundayız. Başkan olarak bu şehirde yaşayan herkesin sorumluluğunu taşıyorum. Özellikle çocukların ve gençlerin sorumluluğunu daha fazla hissediyorum. Onlara bugünden çok daha iyi, gelecek kaygısı gütmeden yaşayabilecekleri, sosyal ve enerjik bir Süleymanpaşa bırakmalıyız. Ve bırakacağız, buna söz veriyorum.

Peki, bu nasıl olacak? Her şeyden önce planla, programla olacak. Bir projeyi hayata geçireceğimiz zaman, bugünü değil 20, 30 hatta 50 yıl sonrasını düşünerek adım atacağız. Binlerce yıllık tarihi olan Tekirdağ’ın, Süleymanpaşa’nın kıymetini bileceğiz.

Bereketli topraklar üzerinde, deniz kıyısında, İstanbul gibi megapol bir şehrin yanı başında, Avrupa’ya uzanan yol üzerindeyiz. Şehrimizin bu stratejik konumunu fırsata çevireceğiz. Süleymanpaşamıza gerçek bir şehir hüviyeti kazandırarak işe başlıyoruz. Birden çok kent kimliğiyle marka olmuş Süleymanpaşa bölgenin göz bebeği olacak.

Birinci derece deprem bölgesinde yaşadığımızı dikkate alarak, özellikle 14 merkez mahallede, sonrasında kırsal mahallelerimizde kentsel dönüşümü, başta meclis başkanımız ve milletvekillerimizin desteğiyle acilen başlatacağız. Şehrimizde bulunan iki limanı verimli kullanarak, hinterlandında lojistik ve endüstriyel yatırımların yapılacağı alanlar oluşturup, şehrin ekonomisini ve istihdamını geliştirecek adımlar atacağız.

Turizm potansiyelimizi iyi değerlendireceğiz. Sadece 3 aya
sıkışmış, yetersiz imkânlarla sürdürülen turizm, şehrimize
katkı sunamaz. Turizmi bütün yıl geneline yayacak projeler
hayata geçireceğiz. Sahil dolgu projeleri yapacağız. Denize her
noktasından girilebilen ve denizden çok daha fazla yararlanan
bir ilçe olacağız. Kır turizmini, doğa turizmini, gastronomi, tarih,
sağlık ve kültür turizmini canlandıracağız. Öncelikle ilçemiz dışında, ilimiz genelindeki 850 bin vatandaşımızın cazibe merkezi olacağız. Komşu illerden, sonra komşu ülkelerden turizmi canlandıracak hamleler yapacağız. Yeni cazibe alanları oluştururken şehrimizin trafik ve otopark sorununu kalıcı olarak çözecek projelerle yol alacağız.

Üniversite ve şehir entegrasyonunu sağlayacağız. Öğrencilerimiz şehirden kopuk değil, şehrin içinde olacak şekilde üniversitemizle ortak projeler hayata geçireceğiz. Gençlerin gelecek kaygısı gütmeden yaşayabileceği bir Süleymanpaşa’nın olması için özellikle çocukların ve gençlerin faydalanabileceği, eğitimin ve sportif aktivitelerin öne çıkacağı alanlar yaratacağız. Bereketli topraklarımızda, alternatif ürünler yetiştirerek, ilimizin ve komşu illerin ihtiyaçlarını karşılayacak yaş sebze ve meyve üretimiyle ilgili projelere imza atacağız. Büyükşehirle koordineli çalışarak, sulu tarım yöntemiyle arazilerimizin verimini artırıp aynı arazide birden çok ürün alabilmek için de çalışma yürüteceğiz. Belediyemizin imkanlarıyla bölgemizin hastalıklardan arındırılmış ari bölge olmasının avantajlarından yararlanarak, kaliteli damızlık, büyükbaş ve küçükbaş yetiştiriciliği konusunda öncü olacağız. Hayvancılıkla uğraşan küçük işletmelerimizin maliyetlerini düşürecek kaba yem üretimi ve tedariki noktasında destek olacağız.

Şehrimizin vazgeçilmez unsurlarından Roman çocuklarımızın kültürel kimliklerini kaybetmeden, geleceğe güvenle bakmalarını sağlayacak projeler hayata geçireceğiz. Engelli vatandaşlarımız için, engellerin ortadan kalktığı engelsiz bir şehircilik anlayışı sunacağız. Kadınların, çocukların ve yaşlıların güven içerisinde şehrin tüm sosyal alanlarına rahat ulaşabileceği, yardıma muhtaç kardeşlerimizi gözetip kollayan bir belediyecilik anlayışıyla hareket edeceğiz.

Yürüteceğimiz projelerle şehrimiz kalkınacak, ekonomimiz büyüyecek, istihdam sağlayacağız; şehrimizi Gazi Mustafa Kemal’in gösterdiği muhasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkartmış olacağız. Bütün bunları yaparken sizlerle birlikte yol yürüyeceğiz. Nasıl bugün birlikte tartışıp ihtiyaçlarımızı, önceliklerimizi birlikte belirliyorsak çözümleri de birlikte geliştireceğiz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın bize hedef koyduğu Gönül Belediyeciliği’nde öncü ve önder olacağız.

Şükürler olsun, ömrümüzden uzun hayallerimiz var. Saygılarımla,

Cüneyt YÜKSEL

Süleymanpaşa Belediye Başkanı

Süleymanpaşa Belediyesi
Ortacami Mah. Hükümet Cad. No:14
Süleymanpaşa / TEKİRDAĞ
0 (282) 259 59 59
ozelkalem@suleymanpasa.bel.tr
SÜLEYMANPAŞA BELEDİYESİ © Copyright 2020