Amerika Birleşik Devletleri’nde 8 Mart 1857 yılında erkeklerle eşit şartlarda çalışmak için grev yapan 129 tekstil işçisi kadının yanarak ölmesinin yıldönümünde kutlanan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, Süleymanpaşa’da yağmur altında kutlandı.

Tekirdağ Valiliği önünde başlayan törenler Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulması, saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasının ardından konuşmaların yapılması ve sahil dolgu alana gerçekleştirilen yürüyüşle devam etti.

KADINLAR ATATÜRK ANITINA ÇELENK SUNDU

Anıta çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasının ardından, önce Türk Kadınlar Birliği Tekirdağ Şube Başkanı Nural Ülker, ardından Süleymanpaşa Kadın Platformu adına Filiz Çetin konuşma yaparak, Dünya Emekçi Kadınlar Günü ve Türk kadınının son dönemde artan sorunlarına değindiler.

SESSİZ YÜRÜYÜŞE YÜZLERCE KADIN KATILDI

Konuşmaların ardından, şiddetini arttıran yağmur altında sahil dolgu alana yürüyüş gerçekleştirildi. Sessiz Yürüyüş adıyla yapılan yürüyüş sonrası, sahil dolgu alanda Süleymanpaşa Kadın Platformu tarafından organize edilen etkinlik gerçekleştirildi. Kadın platformu üyesi kadınlardan oluşan ritim grubu, davul gösterisi ile seslerini duyurmaya çalıştı.

GÜRAL: “8 MART BİR KUTLAMA GÜNÜ DEĞİLDİR”

Gösteri öncesi konuşma yapan Süleymanpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Gülferah Güral, “8 Mart bir kutlama günü değil, kadınların eşitlik ve özgürlük mücadelesinin bir simgesidir. 8 Mart dünyada emekçi kadınların daha iyi yaşam haklarına sahip olması için kutlanıyor. Ancak ülkemizde kadınlarımız maalesef yaşam haklarından dahi yoksun bırakılmakta. Çocuğa ve kadına yönelik şiddet ve cinsel istismar suçları tarihimizin hiçbir döneminde olmadığı kadar arttı. Sadece 2018 Şubat ayında 47 kadın, en yakınlarındaki erkekler tarafından öldürüldü. Geldiğimiz noktada sesimizi yükselterek haklarımızı savunmak durumundayız. Tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyorum,” diye konuştu.

Süleymanpaşa kadınları yağmura aldırmadan 8 Mart'ı kutladı