Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi’nin 2018 yılı itibariyle başlattığı Sıfır Atık politikası, ilk meyvelerini vermeye başladı. Proje kapsamında Şubat ayı boyunca kaynağında ayrıştırılan atıklar geri dönüştürülerek ciddi miktarda enerji ve kaynak tasarrufu sağlandı.

GERİ DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR ATIKLAR KAYNAĞINDA AYRIŞTIRILIYOR

Proje kapsamında Süleymanpaşa Belediyesine bağlı tüm birimlerde kâğıt, plastik, metal ve cam atıklar ile atık piller için istasyonlar oluşturuldu. Bu noktalarda biriktirilen atıklar türüne uygun geri dönüştürme işlemleri için ilgili merkezlere iletildi.

Süleymanpaşa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre; Sıfır Atık projesi kapsamında Şubat ayı içinde 1150 kg kâğıt-karton, 460 kg plastik, 187 kg cam ve 264 kg metal atık toplandı.

“18 AĞACI KESİLMEKTEN KURTARDIK”

Açıklamada, “Toplanan kağıt atıklar sayesinde 18 ağacın kesilmesi ile elde edilecek miktarda kağıt geri dönüştürüldü. Cam atıkların geri dönüşümü ile 15 litre petrol tüketiminin önüne geçildi. Metal atıkların geri kazanılması sayesinde ise 100 W gücünde bir ampulün 1000 saat boyunca tükettiğine eşdeğer bir enerji tasarrufu sağlandı,” ifadelerine yer verildi.

PROJE DEVAM EDECEK

Süleymanpaşa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından organize edilen Sıfır Atık projesinin devam edeceği, projenin yaygınlaştırılması için eğitim çalışmalarının da sürdürüldüğü bildirildi.

Süleymanpaşa Belediyesi Sıfır Atık projesi ile 18 ağacı kurtardı