Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından düzenlenen 3. Bisanthe Oda Müziği Festivali bu yıl yine Türkiye’nin en seçkin müzisyenlerini Tekirdağlı sanatseverlerle buluşturacak. Türkiye'de bir ilçe belediyesinin düzenlediği ilk oda müziği festivali olma özelliğini taşıyan 3. Bisanthe Oda Müziği Festivali, son yıllarda Türkiye'de çoğalan ve gelişen oda müziği gruplarının tanıtılması ve desteklenmesini amaçlıyor.

EŞKİNAT: “TÜRKİYE’NİN EN KAPSAMLI ODA MÜZİĞİ FESTİVALİ”

Festivalin 3 yılda geldiği noktadan duyduğu memnuniyeti dile getiren Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, “Türkiye’nin en kapsamlı oda müziği festivalini yapıyoruz. Burada 3 yıldır çok önemli müzisyenleri ağırlıyoruz. Bisanthe, kentimizin eski isimlerinden biri. Bu ismi sanatsal faaliyetlerimizin markası haline getirerek tarihimizi geleceğe taşımak istiyoruz. Her yıl giderek artan bir ilgi söz konusu. İl dışından çok sayıda klasik müzik dinleyicisi de Süleymanpaşa’ya geliyor. İlgiden ve Bisanthe Oda Müziği Festivali’nin 3 yılda geldiği noktadan son derece memnunuz. Herkesi 8 gün sürecek olan bu müzik şölenine davet ediyoruz,” diye konuştu.

KÜÇÜK: “ODA MÜZİĞİ KLASİK MÜZİĞİN ÖZÜ”

İlk iki yılında yurt içi ve dışında adını duyuran toplam 15 oda müziği grubu ve orkestrasının yer aldığı festivalde, bu yıl aralarında Arkas Trio gibi yurt dışında da ün kazanan 8 ayrı grup sahneye çıkacak. Festival hakkında bilgi veren Genel Sanat Yönetmeni Kemal Küçük, başta Yaylı Sazlar Quarteti olmak üzere değişik enstrüman kombinasyonlarındaki oda müziği grupları ve oda orkestralarının Klasik Müziğin özünü oluşturduğunu vurguladı. Küçük, bestecilerin kendi sanatsal kişiliklerini en iyi ifade ettikleri tür olarak gördükleri oda müziğini Türk dinleyicisinin daha yakından tanımasını istediklerini söyledi.

3.Bisanthe Oda Müziği Festivali, 11-18 Şubat tarihleri arasında sanatseverlerle buluşacak. Namık Kemal Üniversitesi Rektörlük Konferans Salonu’nda düzenlenecek konserler saat 20.00 de başlayacak ve ücretsiz olarak izlenebilecek. Festival,11Şubat’ta Golden Horn Brass açılış konseriyle başlayacak. BEGOA Ensemble, Yunus Emre Nefesli Beşlisi, Nemeth Quartet, Bosphorus Trio, Boğaziçi Quartet ve Tuluğ Tırpan ile ArkasTrio’nun sahne alacağı 3. Bisanthe Oda Müziği Festivali, 18 Şubat'ta Bisanthe Quartet konseriyle sona erecek.

SÜLEYMANPAŞA BELEDİYESİ 3. BİSANTHE ODA MÜZİĞİ FESTİVALİ PROGRAMI

11 Şubat Pazar: Golden HornBrass

12 Şubat Pazartesi: BEGOA Ensemble

13 Şubat Salı: Yunus Emre Nefesli Beşlisi

14 Şubat Çarşamba: Nemeth Quartet

15 Şubat Perşembe: Bosphorus Trio

16 Şubat Cuma: Boğaziçi Quartet Ve Tuluğ Tırpan

17 Şubat Cumartesi: Arkas Trio

18 Şubat Pazar: Bisanthe Quartet

KİM KİMDİR?

GOLDEN HORN BRASS

2004 yılında kurulan ve bu sene 14. sanat yılını kutlayan Türkiye’nin ilk ve en uzun soluklu bakır nefesli beşlisi olan GOLDEN HORN BRASS (GHB) İstanbul ve Ankara’da yaşayan profesyonel olarak konservatuvar eğitimi almış ve klasik muzik sanatçısı olarak halen Bilkent Senfoni orkestrası ve Mimar Sinan Devlet konservatuvarında hocalık yaparak devam etmekte olan 5 müzisyenden oluşuyor. GHB yurtdışında kendi tarzında idol olmuş birçok brass grubu arasında ülkemizi temsil etmeye hak kazanmış ilk Türk grubudur. Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’nde Yılın Oda Müziği Topluluğu kategorisinde, klasik müzik dünyamızın 100 önemli kişisinin verdiği oylar sonucunda birincilik ödülüne layık görülmüştür.

BEGOA ENSEMBLE

Adını üyelerinin baş harflerinden alan BEGOA Ensemble geniş oda müziği repertuarını keşfetmek ve çok sık seslendirilmeyen eserleri dinleyicinin beğenisine sunmak amacıyla, Erkin Onay (keman), Özgür Baskın (keman), Ali Başeğmezler (viyola), Gökhan Bağcı (çello) ve Başar Can Kıvrak (piyano) tarafından 2016 yılında kuruldu. Kısa sürede gerçekleştirdikleri nitelikli konserlerle adlarını duyurdular.

YUNUS EMRE NEFESLİ BEŞLİSİ

Yunus Emre Nefesli Beşlisi, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası sanatçılarından Ebru Ertek, Serkan Altınok, Mertol Mutlu, Orçun Armutlu ve Orçun Ensoy tarafından 2014 yılında kurulmuştur. Grup ilk etapta sosyal sorumluluk projeleri kapsamında  enstruman tanıtımlı, animasyon ve anlatımlı konserler verdi. Bu sorumluluklarını halen sürdüren grup yurtiçi ve yurtdışında rutin olarak oda müziği konserleri veriyor.

NEMETH QUARTET

Farklı Şehirlerde yaşayan dört akademisyen kadından oluşan Nemeth Quartet 1995 yılında kuruldu. Dörtlü ismini Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nda müziğe başlayan ve 1995 yılında gerçekleşen trafik kazasında hayatlarını kaybeden Macar sanatçılar İstvan ve Katalin Nemeth'ten almıştır. Grup üyelerinden Gülen Ege Serter ve Şeniz Aybulus A.Ü Devlet Konservatuarı keman sanat dalında, Elena Nayman Ünaldı ve Mutlu Varlık Kocaili ise Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuarında viyola ve çello sanat dalında görevlerini sürdürüyor.

BOSPHORUS TRIO

Bosphorus Trio, keman, çello ve piyano için yazılmış geniş bir oda müziği repertuarını dinleyiciyle buluşturmak için üç seçkin müzisyen tarafından kurulmuştur. Grup üyelerinden  Özgecan  Günöz  Kızılay, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası'nın başkemancı yardımcısı;  grubun viyolonsel sanatçısı Çağlayan Çetin, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası üyesi ve OrkestraSion'un Viyolonsel Grup Şefliğini yapmaktadır. Piyanist Özgür Ünaldı ise Uludağ Üniversitesi Devlet  Konservatuarı’nda  öğretim üyesidir.

BOĞAZİÇİ QUARTET ve TULUĞ TIRPAN

Bu konserde Seda Subaşı Yalçın, Ceren Gürkan, Deniz Yücel ve Erman İmayhan’dan oluşan Boğaziçi Quartet ile piyanist-besteci Tuluğ Tırpan birlikte sahne alıyorlar. Müzik öğrenimine erken yaşlarda başlayan Tuluğ Tırpan, Bilkent Üniversitesi’nin ardından eğitimine 1992’de Viyana Konservatuarı ve Viyana Akademisi’nde devam etti. 2002'de George Orwell'in 1984 adlı kitabından esinlenerek Hearts müzikalini besteledi. 2005 yılında kendi eserlerinden oluşan My Red Color ve 2009'da "My Green Color" albümünü çıkaran piyanist-besteci 2010 yılında Büyük Oyun adlı film müziği ile 21. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde “En İyi Özgün Müzik” ödülüne değer görüldü. Sanatçı 2012'de "My Blue Color" adlı albümünü çıkardı.

ARKAS TRIO

2011 yılında kurulan ve Türkiye’deki ilk kurumsal trio olan Arkas Trio, ülkemizde kendi kuşaklarının önde gelen sanatçıları olarak tanınan ve uluslararası yarışmalarda dereceler ve özel ödüller kazanmış olan keman sanatçısı Tuncay Yılmaz ve piyanist Emre Elivar ile Uluslararası Çaykovski Yarışması’nda birincilik kazandıktan sonra dünya çapında tanınan Alman çellist Gustav Rivinius’tan oluşuyor. Yurt dışında ilk kez Berlin Adlon’da sahne alan Arkas Trio, Saarland ve Köln konserlerinde yorumladığı klasik repertuarının yanı sıra, az bilinen oda müziği eserlerini repertuarına almayı ve dinleyiciyle buluşturmayı kendine misyon edindi.

BİSANTHE QUARTET

Bisanthe Quartet, ilk konserini 3. Bisanthe Oda Müziği Festivali'nde verecek. Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen Bisanthe Oda Müziği Festivali'nin açtığı yolda, Süleymanpaşa Belediyesi'nin  klasik müzikte önemli bir odak olması amacıyla kurulan yaylı sazlar quarteti, Süleymanpaşa'nın kültür alanında  bir sosyal sorumluluk projesi olarak yaşama geçiriliyor. Mehmet Yasemin(keman)Hakan Güven (keman) Filip Kovalski (viyola) ve Didem Erken (viyolonsel) den oluşan yaylı dörtlü, her ay Tekirdağ'da gerçekleştireceği konserlerin yanında yurtiçi ve dışındaki konser ve festivallerde yer alarak Tekirdağ'ı temsil etmeyi amaçlıyor.

3. Bisanthe Oda Müziği Festivali başlıyor