Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından organize edilen ve bu yıl üçüncüsü düzenlenen Bisanthe Oda Müziği Festivali, açılış kokteyli ile başladı. Kokteylin ardından ilk gece Golden Horn Brass sahne aldı. İki trompet, korno, trombon ve tuba olmak üzere beş bakır üflemeli enstrümandan oluşan topluluk, klasik eserlerin yanı sıra popüler şarkılar ve sevilen türkülerden oluşan repertuvarı ile yaklaşık bir buçuk saat sahnede kaldı.

GENEL SANAT YÖNETMENİ KEMAL KÜÇÜK AÇILIŞ KONUŞMASINI YAPTI

Konser öncesi Bisanthe Oda Müziği Genel Sanat Yönetmeni Kemal Küçük, açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Küçük, Türkiye’nin bir savaş ortamında olduğunu ifade ederek, “Her gün şehit haberlerinin geldiği bugünlerde eğlence tertip edilmesi bazı kesimlerce hoş karşılanmayabilir ve doğrudur da. Ancak klasik müzik, oda müziği, içi boş eğlencelerle bir tutulamayacak kültürel bir etkinliktir. Bu açıdan bu gibi organizasyonları bu şekilde değerlendirmemek gerekir. Ayrıca, İkinci Dünya Savaşı sırasında Berlin’e bomba yağarken Berlin Senfoni Orkestrası’nın her gece sığınaklarda konserlerine devam ettiğini ve halkın bu konserlere akın ettiğini unutmamak gerekiyor. Aslında böyle karanlık günlerde bu gibi etkinlikler moral açıdan çok önemlidir. Bu duygularla tüm dinleyicilerimize güzel bir festival geçirmeleri dileklerimle iyi seyirler diliyorum,” diye konuştu.

EŞKİNAT: “TÜRKİYE’NİN EN KAPSAMLI ODA MÜZİĞİ ETKİNLİĞİ BİSANTHE”

Küçük’ün ardından sahneye gelen Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Bisanthe Oda Müziği Festivali’nin üçüncü yılında kurumsallaştığını ifade ederek, “Bisanthe Oda Müziği Festivali, şu anda Türkiye’nin en kapsamlı oda müziği etkinliği oldu. 8 gece boyunca birbirinden değerli sanatçılarla birlikte olacağız. Sürpriz olacaktı ama dayanamayıp söylüyorum: Üçüncü yılımızda Süleymanpaşa Belediyesi olarak Bisanthe markamızı kurumsallaştırmayı başardık ve Tekirdağ’ın kızı Didem Erken’in de içinde bulunduğu Bisanthe Quartet isimli orkestramızı oluşturduk. Bisanthe Quartet, burada düzenli olarak vereceği konserlerin yanı sıra Türkiye ve dünyanın çeşitli ülkelerinde konserler verecek, festivallere katılarak şehrimizi temsil edecek. Bu gurur hepimizin. Herkese iyi seyirler diliyorum,” açıklamasında bulundu.

GOLDEN HORN BRASS SEVİLEN ESERLERLE DİNLEYİCİLERİ KENDİNE HAYRAN BIRAKTI

Konuşmaların ardından Golden Horn Brass sahnedeki yerini alarak her parçaya özgü görsel sunumlarla konsere başladı. Topluluk, Vahşi Kedi, Carmen, William Tell gibi ölümsüz operalardan parçaların yanı sıra Ah Bir Ataş Ver, Uzun İnce Bir Yoldayım, Dere Geliyor Dere gibi sevilen türküler ve Resimdeki Gözyaşları ve Sevdim Bir Genç Kadını gibi yakın tarih Türk Müziğinin unutulmaz şarkılarının aranjeleri ile dinleyicileri kendilerine hayran bıraktı.

Türkiye’nin ilk brass topluluğu olma özelliğini taşıyan ve 2004 yılından bu yana yurtiçi ve yurtdışında sayısız konser veren Golden Horn Brass, tamamı akademisyen olan sanatçılardan oluşan kadrosu ile dikkat çekiyor.

GOLDEN HORN BRASS HAKKINDA

14 yıldır sanat hayatına devam eden topluluğun kurucusu Korno Sanatçısı Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Araştırma Görevlisi Begüm Gökmen, Trompet Sanatçıları Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Öğretim Görevlisi Julian Lupu ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası sanatçısı Kutay Maktay, Trombon Sanatçısı İstanbul Üniversitesi Yüksek Lisans öğrencisi Emre Berberligil ve Tuba Sanatçısı İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı üyesi Sinan Şirin.

3. Bisanthe Oda Müziği Festivali Golden Horn Brass konseri ile başladı